Nieuwe pagina aangemaakt met 'Category:Weergaven [[{{NAMESPACE}}:WebView Manual|Top]]<br> [[{{NAMESPACE}}:WebView_timetables#Timetables|Timetables]]<br> {{NAMESPACE}}:WebView_timetables_ex...' |
|||
| Regel 70: | Regel 70: | ||
[[{{NAMESPACE}}:WebView_timetables_export_timetable_generate_app_link|Next]] | [[{{NAMESPACE}}:WebView_timetables_export_timetable_generate_app_link|Next]] | ||
''Component of WebView'' | |||
Versie van 16 jun 2022 10:53
Make overview link
Export a link of the timetable. The link produces an exact feed van this (Webber) timetable.
When someone opens the link in the browser the overview is generated real-time with the advantage that the timetable data is always up-to-date.

A window appears with the generated link. You can copy this link for private use or to add it to a timettable website page for example.
In case you want to examine the content click the link.

Tip: After closing the window you can still find this link in tab 'My configuration' subtab 'My PermaLinks'.
You also get additional information on the content of the link.

Tip: Use 'Remove permalink' to remove the link.
Click the "1 link per resource"-box to make a permalink for each individual resource.
A window appears with the generated links.
You can copy these links or click a link to view the timetable.

Tip: You can also make an index file with 1 link per resource.
- See also Make index file and category.
Dropdown table of existing permalinks
Klik op de dropdown aan de rechte zijde van de "Maak overzicht"-knop en een tabel van de bestaande permalinks en categorieën wordt getoond.
Let op: Indien u net een permalinkoverzicht heeft gemaakt zal deze in de bestaande permalinks-tabel nog niet verschijnen.
- U moet eerst "Mijn selectie" opnieuw actualiseren.
Code
De code van de permalink.
Name
De naam van de permalink. De naam is standaard de naam van het middel van de permalink. Indien er meerdere middelen zijn dan ziet u de namen van meerdere middelen.
Tip: Indien er veel middelen zijn dan na een aantal middelen verschijnt aan het eind "enzovoorts".
Tip: Alleen permalinks zonder categorie worden in de tabel getoond.
Modify permalink
Selecteer de radiobutton aan de rechterzijde van de gewenste permalink.
Tip: Het kan handig zijn om de parameters van een bestaande permalink te wijzigen zonder de permalink-code te moeten wijzigen.
- Bijvoorbeeld omdat de middelen in mijn selectie zijn gewijzigd.
Modify permalink name
Klik op het Naam-veld en voer een door u gewenste naam in.
Category
De naam van de categorie.
Tip: De permalinks van de categorie worden in de tabel niet getoond.
Modify category
Selecteer de radiobutton aan de rechterzijde van de gewenste categorie.
Tip: Bestaande permalinks van de categorie zullen de oorspronkelijke code behouden.
Component of WebView